fbpx

Keila noortetuba Mõteᶾ on koht, mis asub Keila kesklinnas ja sisustuslikult on kujundatud kohviku stiilis väikese lavaga paigaks. Sisult saab seal korraldada erinevaid loomingulisi sündmusi, koolitusi, seminare, kohtumisõhtuid, mõttekodasid, ühiseid telekavaatamisi, lauamängude mängimisi jne. Seal tegutsevad ka mõned huviringid ning keeleõpe. Viimasel ajal nimetame aga tuba ambitsioonikalt ettevõtlike ja loominguliste inimeste inkubaatoriks. See on hubane paik, kus on mõnus luua, puhata või millestki ägedast osa saada.

Noortetoa peamine sihtgrupp on 15−26aastane noor ehk noor, kel juba on püsivad huvid tekkinud, ta on üht-teist nii koolis kui ka huvitegevuses omandanud ning soovib olla ise algataja või osa saada millestki enamast, mis alati koolikeskkonnas ei pruugi võimalik olla. Vahel võib olla keeruline suure rahvaarvuga koolis silma paista, eriti kui oled tagasihoidlikum tüüp. Noortetoas on turvaline võimalus koos juhendaja abiga kõik sammud läbi mõelda ning luua midagi sellist, mis võib anda väärt kogemuse edaspidiseks eluks. Nii on juba sündinud mitmed sündmused, alguse saanud noorte omaalgatuslikud projektid, õpilasfirmad ja muud algatused, sest noortetoa peamine rõhuasetus on toetada noorte ettevõtlikkust ning ettevõtlust. Ehk siis Mõteᶾ ootab ikka ja alati juurde ägedate mõtetega aktiivseid noori, kes tahavad ise midagi ette võtta. Ja me laseme neil seda võimalikult vähese sekkumisega ka teha, et kogemus oleks võimalikult ehe.

Üha enam tunnetame noortetoa tegemistes vajadust sihtgrupi piire laiendada. Võib-olla oleme ühel hetkel kogukonnakeskus, mida n-ö inkubaatorina saavad kasutada nii väikesed alustavad ettevõtjad, vabaühendused kui ka kogukonda panustada soovivad linnakodanikud.

Oleme püstitanud endale küsimuse, mis on noorteteema? Kas see on kuidagi eraldiseisev teema, mis ülejäänut sihtgruppi ei kõneta? Või kas noortesündmus on kuidagi teistsugune kui täiskasvanute sündmus?

Vahel ehk jah, ent väikese salongiõhtu, töötoa või seminari juures ehk mitte, sõltub sündmuse eesmärgist ja sisust. Või kas näiteks keskkonna- või rahateemad ei peaks noori puudutama? Meie ühiskonnas on liialt palju vanuselist lahterdamist. Mängutubades on kaks põlvkonda – beebid/väikelapsed ja nende vanemad, siis on meil veel lasteaiad, koolid, noortekeskused, sotsiaalkeskused, ühendused noortele või pensionäridele jne.

Milline on see koht, kus eri põlvkonnad kokku saavad, omavahel suhtlevad ning teadmisi ja kogemusi jagavad? Kõigil meil on üksteiselt midagi õppida.

Lisaks on tunnetatav, et meil on peale kasvanud uus ja äge generatsioon, kelle põhiliseks mureks ei ole „kuidas palju ja kiiresti pappi saada”, vaid mida „saame ühiskonnale pakkuda” ja „mina ise olen tähtis”. Need noored, kellega oleme tegevuse käigus kokku puutunud, on palju tolerantsemad kui mõned aastad tagasi. Ollakse ka avatumad, et koos vanematega midagi uut ja huvitavat ette võtta. Peredes, kus väärtushinnangud on paigas, on vanem noore jaoks eeskuju, kellelt tasub õppida. Seega mõtiskleme, miks mitte liikuda vaikselt sinnapoole, kus erinevad põlvkonnad saavad üksteisega suhelda, koos midagi ette võtta, et muuta oma kodupaik mõnusaks kohaks, kuhu on alati hea tulla ja olla.

See kõik on juba lähema tuleviku teema, seni aga jagame infot oma olemasolust ning ootame ärksaid noori oma ideid ellu viima. Selle kõrvalt ka ise noortele ettevõtluse ja raha-temaatilisi koolitusi ning kultuurisündmusi korraldades. Motivatsioon on kõrgel ja äsja käisime Keila Noortekeskuse ja Lääne-Harju valla võrgustikuga Tartus inspiratsiooni turgutaval õppereisil, külastades MakerLabi, Ettevõtlusküla ja Ahhaa keskust.

Viimasel ajal Mõteᶾ-s toimunud: Kinobussi filmitöötuba ja koolitus; reisijutud Austraaliast; Harjumaa Ettevõtlus- ja arenduskeskusega koostöös seminar „Kuidas alustada investeerimisega?”, Keila Koolis räägib oma kogemustest Jaak Roosaare; planeerimisel kiusamise ennetamisele suunatud filmiõhtu jpm. Oktoobris alustas ka nooremale koolieale suunatud huviring „Rahaga sõbraks”, mis õpetab juba maast madalast, mis on raha ja kuidas temaga targalt käituda, nii kasutades, säästes kui ka kasvatades.

 

Noortetuba Mõteᶾ rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

Print Friendly, PDF & Email